DOLAR %
EURO %
GRAM ALTIN %
ÇEYREK A. %
BITCOIN %
SON DAKİKA
reklam

Datça

Son Güncelleme :

04 Ocak 2023 - 22:48

Datça

DATÇA

Antik imparatorlukların kalıntılarıyla serpiştirilmiş ve Ege’nin mavisine yansıyan zümrüt yeşili tepelerle çıkıntılı Datça yarımadası, Türkiye’nin kıyı şeridinde bir mücevherdir.

Bu 50 mil uzunluğundaki pürüzlü sahil şeridi, Türkiye’nin güneybatısındaki en lekesiz bölgelerden biridir. Efsaneye göre yarımada, Gökyüzü ve Işık Tanrısı Zeus tarafından yaratılmıştı ve geniş koyları, geniş zeytinlikleri ve ıssız kumsalları ile kesinlikle böyle bir hikayeyi hak ediyor. Son yıllara kadar Türkiye’nin bu köşesine tekne dışında herhangi bir araçla ulaşmak neredeyse imkansızdı. Şimdi hala herhangi bir hava limanından biraz uzakta, yaz aylarında buraya uğrayan seçici ziyaretçileri ağırlamak için bazı lüks oteller ve harika restoranların eklenmesiyle bozulmamış durumda.

Datça’nın ana kasabası, yarımadanın güneyinde, turizm tuzaklarından kurtulmuş ve şimdi bir dizi iyi restoran ve kafeye sahip tarihi bir liman kenti olarak oturuyor. Kekik kokulu tepelere çıkın, Eski Datça’yı (Eski Datça) bulacaksınız. Bu büyüleyici köy, son birkaç yılda İstanbul ve Ankara’dan gelen Türk şehir müdavimlerinin koşuşturmadan sahilin doğal güzelliğine kaçmak için ikinci evler satın almasıyla yeniden canlandırıldı. Burada , begonvillerle kaplı duvarlar ve küçük kafeler ve dükkanlarla çevrili, geleneksel bir Akdeniz köyünü çağrıştırdığınız taşlı yolların tadını çıkarabilirsiniz .

Datça’nın batı ucunda, bir zamanlar dünyanın en ünlü akademisyenleri, doktorları ve mimarlarının çoğu için bir gemicilik kalesi ve gözdesi olan Knidos (Cnidos) antik kalıntıları bulunmaktadır. Ziyaretçiler, bir zamanlar evi olarak adlandırılan ancak yaklaşık 1000 yıl önce ortadan kaybolan ünlü çıplak Afrodit heykelini görmek için çok uzaklardan gelirdi. Bugün görülmeye değer mozaikler, bazilika kemerleri ve denize bakan muhteşem bir tiyatro koleksiyonunu görebilirsiniz.

İncecik Datça kıyı şeridi, kiremit ve çakıllardan güzel yumuşak kumlu alanlara kadar uzanan muhteşem plajlarla doludur. Ancak hepsi Ege Denizi’nin büyüleyici mavisi tarafından kucaklanmıştır ve aralarından seçim yapabileceğiniz o kadar çok şey vardır ki, işgal etmek için kendi ıssız koyunuzu bulacağınızdan emin olabilirsiniz. Yarımadanın Symi , Tilos ve Rodos gibi Yunan adalarına yakınlığı da onu, Doğu Akdeniz’in çeşitliliğini deneyimleyebileceğiniz bir Yunanistan süper yat kiralama seyahat programına dahil etmek için ideal kılmaktadır .

Berrak Türk sularında bir Gulet veya süperyatta özel bir lüks yat kiralamakla ilgileniyorsanız, kiralanabilecek tüm Türkiye Yat Kiralamalarını görüntüleyin .

Bozulmamış plajların fantastik aralığıKnidos antik kalıntılarıZeytinliklerle kaplı tepelerCanlanan eski şehir Eski DatçaUzun, gelişmemiş kıyı şeridiYunan adalarına yakınlık

Bölgede fotoğraf turu ile Datça’yı keşfedin. Bir sonraki yatçılık tatili yerinizi seçmenize yardımcı olmak için insanların ve kültürlerinin gerçek tadına varmak için ünlü simge yapıların, mimarinin, plajların fotoğraflarından oluşan seçtiklerimiz.
YAT.TV